Caritas Internationalis (International Confederation of Catholic Charities)

Organization's name: Caritas Internationalis (International Confederation of Catholic Charities)
Headquarters address  
Address: Palazzo San Calisto, 16V-00120 Vatican City
Holy See
Phone: 39-06-69879799
Fax: 39-06-69887237
Email: john@caritas.va
Web site: www.caritas.org

Organization type: Non-governmental organization
Languages::
  • Spanish

  • French

  • English

Remarks: LCB 16-06-10: former email, caritas.internationalls@caritas.va - DELIVERY FAILURE. New email = knight@caritas.va (for Mrs. Leslie-Anne Knight, Head of Organization,(Chief Executive Officer)

Contacts & Participation:

First Name:

Last Name:

Contact Type:

Sr. Jose Luis Lopez Santiago
Eleazar Villanueva Gomez
Sr. Juan Humberto Mario Ortiz Roca
Señor José David Torres Moya
Mumenthaler Mumenthaler Designation
Héloïse, Ghislaine, M Ryelandt Designation
Frederick D'Souza
DIDIER DESTREMAU
Dr. Gilbert Maoundonodji
Michel Roy Designation
Senhor José Magalhåes De Sousa
Señor David Vincent Michel Delhommeau
Sr. Alberto Arciniega
Kaitlin Jefferson Advancement of Women , Financing for Development
JOSEPH DONNELLY Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report
Danny Dubbaneh Designation
Nikola Gavran Committee on NGOs Representative
Stefano Nobile Designation
Beslinda Pazaj Designation
Mirna Beatriz Bernarda Sarué Pereira
Elodie Perriot
Jean Beil Others
Takashi Seto
Siddharth Bagri Application , Designation
Andrew John Palequin Designation
Raphael Baseman Designation
Anne Street Designation
Sra Maria Cristina Dos Anjos Da Conceicåo
Eva Baufreton
Rosana Kirsch
Eva-Maria HANFSTAENGL
Vanessa Alva-Araya Designation
Michael May Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Greg Kaufmann Designation
Neva Frecheville
Señor Abel Agustín Cruz Cárdenas
Julianne Hickey Designation
Sr. Ronald Guzman
Micheline (Mika) Levesque
Sra Janeth del Rosario Marquez Monsalve
Fouad EL-HAGE
Benedicta Dsouza Designation
Senhorita Thays Ferrari Puzzi
Cristina Linaje Hervás Designation
Karin Keil Designation
Galuafi Susitina Lene
Pbro. Patricio Enrique Sarlat Flores
Francesca Merico Designation
Jane Wathuta Others
Aloysius John Designation
Adriana Arrieta Designation
Wanphen Khemanucheta
Floriana Polito Designation
Benjamin KASPER
Monsieur Jean Aime Brice Georges Mackosso
Sra. Catia Cardoso
Aloysius John Head of Organization , Designation
Gabriel Torres Sustainable Development (secondary) , Designation
Kathleen Walsh Designation
Amanda Livich Designation
Genevieve Colas
Padre Jandeilson Rodrigues de Alencar Alencar
Hilda Carmela Carrera Goni
Hermana Angela Casas Méndez
Meaghan Fleck Designation
Catherine Baxter Designation
Kathleen Brown
Raquel BEDOYA Designation
Isao Tadokoro
Pbro. Francisco Gerardo Hernández Rojas Others , Designation
Joseph Cornelius DONNELLY Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Karin Keil Designation
Bennet English Cerven Designation
Vicky MOGENI Advancement of Women
Sr. Pedro Antonio Ubiera de Jesús
Nafi Saba Designation
Khadiyjah Jordan Designation
Senhora Maria Glória Carvalho
Mons. Fernando Maria Bargalló
Lisa Lopez Designation
PAOLO CEREDA
James Tague Application
Sra. Wendy Esmeralda Campos Barboza
Sr. Amauri A. Mossmann
Amjad Gulzar
Senhor Marcio Adriano Lima Camargo
Nithiya Sagayam Anthony Designation
Sr. Martin Lago Azqueta
Margaret Fyfe cbs
Sr. Alberto Pampalone Morisani
Oscar Andres RODRIGUEZ MARADIAGA Designation
Dadirai Chickwengo
Elizabeth Tromans
Mohamed Shedeed Others
Ivette Tatiana Castilla Carrascal
Alisha Rodrigues Designation
EVARISTUS BASSEY Designation
M. Birame Diouf
Aloysius John
Dolores Rowen Designation
Joseph Cornelius, DONNELLY Designation
Myra Soetandyo Designation
Senhor Joåo Evangelista Santos Oliveira Santos Oliveira
Andrew Berry Designation
Marisol Martinez
Mlle Jacqueline Hocquet
Anat Prag
Joel McCLELLAN
Matthieu John Designation
Michel Roy Designation
Mr. Pierre George
Emilie Johann Designation
Bibiane Chammartin Designation
Tien Phan Social Development , Application , Sustainable Development (primary)
Arasu Jambukeswaran
Frank Lopapa Designation
Rosa Inés Floriano Carrera
Sr. Rubén Reyes Cáceres
Michel Roy Designation
Sr. Santiago Miguel Soler
THOMAS MOELTGEN
Luisa Evangelista Chainferber Designation
Sr. José Carlos Moraes
Edward John-Bull Designation
Ana Abril Designation
Reverendo Enrique M. Camacho Monserrate
Elena CHAVES
Mme Ana Teresa Bernal Montanez
Paul Karam
Robert Vitillo Others , Application , Designation
Kathy BROWN Designation
Legna Perez Cordon Designation
Alyssa Mullin Application , Designation
Martina Dora Frieda Liebsch Designation , Conference Focal Point
Adda Chuecas Cabrera
Mary-Claire Ball Designation
Federica Castellana Application
Ryan Sullivan Others , Designation
Haridas VARIKKOTIL RAMAN
Mark Michael Cantine Designation
Lindsey DeLorie
Señorita Laura Chacón
Olha Zhyvytsya Designation
Kendra Brock Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Samuel Zan Akologo Designation
Paul RONAN Designation
Robert Shawn Migliavacca Designation
Senolita Vakata
Valeria Lopez-Gareri ép. Verot
Vicky Mogeni Others , Social Development , Designation
Maria Amparo Alonso Escobar Designation
Edward John-Bull Application , Designation
Kaitlin Jefferson Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report
Yasmine Idrissi Azzouzi Designation
Bridget Rickard Others , Designation
Sacerdote German Modesto Càlix Zelaya
Emmanuelle Billiet
Sara Spittler Designation
Yenni Suryani
Mr. James Christopher Stella
Christine Campeau Others
Melissa Chedid Designation
Sra Maria Jose Gonzalez
Michael Molloy Others
Nadeem Yousaf
Edward Lansana Massaquoi Designation
Michel Roy Head of Organization , Designation
Paul O'Callaghan Application , Designation
Madame Annie Algalarrondo ep Alvear Peret
Andrew Palequin Designation
Srita. Sara Judith Orellana Donaire
Bridget Rickard
Liuncheng Ruth Tije Capi Sustainable Development (secondary)
Kaylin Klinger Designation
Oumarou Kouraogo Designation
Michael May Application , Advancement of Women , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Designation , Forests , Conference Focal Point
Michel Roy Designation
Mbaye Niang
Molly Judd Designation
Jiri Obruca Application
Benjamin Richard Others , Designation
Ratha Lay
Anthony James Neal Designation
EMANUEL HERNANDEZ Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Carolina, Elizabeth Enriquez Gonzalez Others
Tito Contreras Designation
Adriana Opromolla Designation
Brianna Fitzpatrick Designation
Rita Rhayem Application , Designation
Michel Roy Head of Organization , Designation
Rebecca Swinburn
Senhor José De Anchieta De Assis Assis
Maria Melania Samonte
Diego Martinez-Schütt Designation
Erin White Designation
Sra Annielyt Lured Romero Oropeza
Sr. Juan Carlos Velasquez Silvestre
Christopher Leitten Application
Mindy Skelly Designation
Brianna Fitzpatrick Designation
Ludovica Amorese Others , Designation
Karina Crowley Designation
Christina Stefania Tsantioti Designation
Katherine Thomas Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report
Juan Carlos Navarro-Vega Sustainable Development (primary)
Fatmah Alnejada Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Lindomar De Jesus De Sousa Silva Silva
Mariazel de la Candelas Maqueda Lopez Application
Tyler Hubbs Committee on NGOs Representative , Designation
Sra Flor Rosalia Piñango Hernández
Leah Alexandra Kolman Designation
Jennifer Perry Designation
DADIRAI CHIKWENGO Others
ASARIA AMADOR Designation
Bruna Gargin
Gabriella Benacquisto Designation
Mark CANTINE Designation
Lindsey DeLorie Designation
Señor Lorenzo Fermín Figueroa León
Lisa Lopez Designation
Erin White Designation
Onya Kandula Designation
Karin KEIL Designation
Andrew Berry Designation
Señora Claudia Mercedes Herrera Gómez
Senhor Ademar Andrade Bertucci
Alfonso Apicella Designation
Ingeniero José Wilfredo Cervantes Rubio
José Luis Lopez Santiago
Ambroise Tine
Didier Destremau Designation
Torsten Ginnemann
MUNISH KAUSHIK
Leon Patrick Souza
John Lindner Others , Designation
Babita Alick
Suzanna Tkalec Designation
Ameena Rehmani
Elisabeth Bernasconi Others
Presbítero Oscar Arias Bravo
Jacob Larsen Designation
Ryan Worms Application , Designation
Juan Carlos Navarro-Vega Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Tien Phan Committee on NGOs Representative
Maria SUELZU Designation
Serge B Chadic
Martina Dora Frieda Liebsch Designation
Christopher Mitchell Designation
Nicholas Treblehorn Designation
Andrea Bottini Designation
Lucas Sageot-Chomel Designation
Patricia Bargielski Designation
Erin O'Connor-Jardine
Clemence Olivia Marie Richard
Mattia Romano Application
EMANUEL HERNANDEZ Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Jane Woolford
Emilie Johann Financing for Development , Sustainable Development (primary)
Maria Amparo Alonso Escobar Designation
Eduardo VARGAS-TORO
Renee Mouazan Designation
Ryan SMITH Designation
Sr Evaldo Praca Ferreira
Mr. Yuri Munsayac
Mons. Héctor Fabio Henao Gaviria
Ryan Worms Designation
Marcia Banasko Others
Kiley Britten Others
Dominique-Jacques-Marie Sommier
Shabnam Rahmani
Dejene Fikre Aweke
Ylianny Montas Designation
Joseph Cornelius DONNELLY Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report
Meaghan Fleck Others , Financing for Development , Designation
Luis Carlos Aguilar Badilla
Sra Alba Judith Davila Sanchez
Alistair Dutton Designation
Ms. Clare Catherine Dixon
Jacqueline Hocquet Designation
James Tague Application
Theodore Ezike Designation
CASEY HARGRAVE Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Head of Organization , Forests , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Re-classification , Designation , Quadrennial Report , Conference Focal Point
Richard Forsythe
Mme Marie Rodny Esteus Laurent
Sonia Lebesgue
Federica Castellana Application

Activities


Areas of expertise & Fields of activity:

Economic and Social:
  • Agriculture
  • Biodiversity
  • Citizenship and Governance
  • Coorporate Accountability
  • Debt Relief
  • Development
  • Disarmament
  • Economics and Finance
  • Education
  • Environment
  • Extreme poverty
  • Financing for Development
  • Food
  • Governance
  • Habitat
  • Human Rights
  • Humanitarian Affairs
  • Indigenous Peoples
  • Intellectual Property
  • International Security
  • Justice
  • Labour
  • Least Developed Countries
  • Micro-Credit
  • Migration
  • Minority Rights
  • New Global Institutions
  • Peace and Security
  • Population
  • Social Development
  • Statistics
  • Sustainable Development
  • Technical Cooperation
  • Torture
  • United Nations Reform
  • Values
  • Water
  • Women
  • Geographic scope: International
    Year established (YYYY): 1960
    Year of registration (YYYY): 1999

    Main Objective

    Social Development
    Username: secretary-general@caritas.va