Brazilian Foundation of America

Organization's name: Brazilian Foundation of America
Headquarters address  
Address: 2020 Marion Dr.
East Meadow, New York 11554
United States of America
Phone: 1-516-790-0310
Fax: 1-516-222-0285
Email: mello@bfausa.org

Organization type: Non-governmental organization
Languages::
  • Portuguese
  • English

Contacts & Participation:

First Name:

Last Name:

Contact Type:

William HO Designation
Slobadan DAMIYANO Designation
Daniel COURTEAU
Maycon PEREIRA Designation
Derek Avallone Designation
Steve WINE Designation
Vojislav Lekovic Designation
Istenio Reis Committee on NGOs Representative , Forests , Designation
Monica Rodrigues Forests , Designation
Shariar RAHIMI Designation
Rosaly SAAD Designation
Holger HEIMS Designation
Greg BOWMAN Designation
Kasia GRYSZKIEWICZ Designation
Miriam Amado Designation
Diane Mello Designation
Miledys GONZALEZ-POHL
Juan RIPOLL MARI Designation
Rui de Almeida BENITES Designation
Jose DA SILVA FILHO Designation
Carla Vigorito Forti Designation
Majdizuhair AL-MUHTADI Designation
Robson MELLO Designation
Peter UBALDI Designation
Luciano LAMONARCA Designation
Anthony Morali Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Forests , Head of Organization , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Re-classification , Quadrennial Report , Designation
Jonathan KOBRIN Designation
Monica Rodrigues Forests , Designation
Bruno Castro Designation
Emily GIUNTA Designation
Carla VIGORITO FORTI Designation
Laercio REIS Designation
John Hill Head of Organization
Sheeraz HASAN Designation
Isabelle Lima Forests , Designation
Youssef Youssef A. Ghrayeb Social Development , Advancement of Women , Forests , Designation
Alastair SHEARMAN Designation
Claudia CARTHAUS Designation
Emma Hallberg
Fabricio PEREIRA Designation
Nicole HANSEN Designation
Abdul Malik ADO-IBRAHIM Designation
Carla La Mar
Ricardo LIMA Designation
Karl ANTONIUS Designation
Renata EL HADI Designation
Fabricio Pereira Designation
Nassib Saab Sustainable Development (secondary) , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Forests , Designation
Anthony Watson Forests , Designation
Nazeer AdamAhmed Financing for Development , Designation
Felicia MONTGOMERY
Amy SACIO Designation
Menekse KURADACI Designation
Jeffrey Lagomarsino Sustainable Development (secondary) , Committee on NGOs Representative , Forests , Designation
Esterlita VALENTINI DOS REIS Designation
Morgan McClelland Sustainable Development (secondary) , Advancement of Women , Forests , Designation
Paulo Castro Designation
George Dedopoulos Forests , Designation , Sustainable Development (primary)
Vic FIALLO Designation
Angie EVERHART Designation
Stephanie KWAN
Miriam AMADO
Alex Lightman Designation
Adriana Mello Designation
Jagoda WALOREK
Caitlin MORRISON Designation
Natasha PARACHA Designation
Gabriela Castro Designation
Paolo ZAMPOLLI Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Forests , Head of Organization , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Re-classification , Quadrennial Report
Alain LEMIEUX
Hedayatullah Eddie NABIEL Designation
Winnie Tan Sustainable Development (secondary) , Advancement of Women , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Designation
Monica Rodrigues Forests , Designation
Juliana Batassin Designation
Malcolm Hollander Designation
Anne Marie Miller Social Development , Forests , Sustainable Development (primary)
Luca Mirone Sustainable Development (secondary) , Public Administration , Social Development , Financing for Development , Forests
Michael Rubin Financing for Development
Lawrence Arthur Social Development , Financing for Development , Forests , Sustainable Development (primary)
Luiz Antonio da Silva Rodrigues
Richard Platt Designation
Marco FANTINEL
Vielka McFarlane Sustainable Development (secondary) , Advancement of Women , Committee on NGOs Representative , Forests
Edgar Aparecido Manfrim Designation
Phillip CAPUTO Designation
Manish UPRETY Designation
Clara TRONCOSO
Barry Grama Designation
Alessandro R. PINTO
Mark Dagel Sustainable Development (secondary) , Public Administration , Others , Social Development , Advancement of Women , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Forests , Designation , Sustainable Development (primary)
Giovanna Acha Designation
Robert HOFFER Designation
Richard Best Sustainable Development (secondary) , Social Development , Forests
Remigio Martin MARADONA Designation
Daniel FARACI Designation
Aidee DOS REIS MARQUES Designation
Aidee Marques Designation
Felipe FIGUEIRA Designation
Monica Rodrigues Forests , Designation , Sustainable Development (primary)
Mr. Jani Holopainen
Mauricio MANFRA Designation
John Hill Forests , Designation
Olga NEMCOVA Designation
Robin DiMaggio Sustainable Development (secondary) , Others , Social Development , Advancement of Women , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Forests , Designation , Sustainable Development (primary)
Lawrence Arthur Sustainable Development (secondary) , Others , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Forests , Head of Organization , Sustainable Development (primary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Re-classification , Quadrennial Report , Designation
Amanda LUKE Designation
Jonneke REICHERT
Jason KERAMIDAS Designation
Fei Qin Designation
Fernandi TOSTES
Michael JACOBSON Designation
Rosely SAAD Designation
Vicente BONNARD
Maria Attie Designation
Pedro AMADEI Designation
Mohamed Ahmed Social Development
Joshua MARROW Designation
Sulaiman ALFAHIM Designation
Leonardo DiCaprio Designation
Dusko Knezevic Designation
Nur KAHN Designation
Mikdad Yahya Financing for Development , Designation
Luiz Antonio da Silva Rodrigues
Prem K. AKKARAJU Designation
Heidi L. WALTERS Designation
Sonia LEMIEUX
Tarik AL ADULLAH Designation
Maria V. ANOKHINA Designation
theresa CACCIATORE Designation
Kelly Walden Sustainable Development (secondary) , Social Development , Advancement of Women
Petra NENCOVA Designation
Hatice Zeynep ÖZ Designation
Amanda Ungaro Designation
Robson Mello Designation
Adriel Garib Designation
Dr. Rand Neveloff Sustainable Development (secondary) , Public Administration , Social Development , Application , Advancement of Women , Financing for Development , Committee on NGOs Representative , Forests , Designation , Sustainable Development (primary)
Dana Walden Sustainable Development (secondary) , Social Development , Designation
Maria Elena Geraldina De La SERNA Designation
Majed Sameer Hasan MANSOU4R Designation
Ryan Gipson HEMPHILL Designation
Ronald Gardner Designation

Activities

Areas of expertise & Fields of activity:
Economic and Social:
  • Children
  • Culture
  • Drug Control
  • Education
  • Environment
  • Extreme poverty
  • Family
  • Financing for Development
  • Food
  • Habitat
  • Humanitarian Affairs
  • Indigenous Peoples
  • Information
  • International Law
  • Least Developed Countries
  • Micro-Credit
  • Migration
  • Minority Rights
  • New Global Institutions
  • Peace and Security
  • Population
  • Private Sector
  • Social Development
  • Statistics
  • Sustainable Development
  • Taxation Policy
  • Technical Cooperation
  • Torture
  • Trade and Development
  • United Nations Funding
  • United Nations Reform
  • Values
  • Volunteerism
  • Water
  • Women
  • Youth

Social Development:
  • Poverty
Geographic scope: International
Year of registration (YYYY): 2006

Additional Information

Main Objective

Special Event / Application for Consultative Status with ECOSOC
Username: mello@bfausa.org